Mario Vargas Llosa: Szelmostwa perwersyjnego pisarza
[Aktualności - zaproszenia]
Cykl spotkań lokatorskich Spod znaku literatury

19 grudnia, w środę, o godz. 19.00 w krakowskim klubie Lokator przy ul. Krakowskiej 27 odbędzie się spotkanie polonistów, iberystów i innych wielbicieli Maria Vargasa Llosy połączona z dyskusją o twórczości Peruwiańczyka.
Z Szelmostwami niegrzecznej dziewczynki za plecami będziemy się starać opowiedzieć jego perwersyjność (jeśli perwersyjnym pisarzem jest).

Wiesz, kto zabił Palomina Molero?
Masz dość dyktatorów?
Chcesz odwiedzić zielony dom, a potem, w rozmowie w „Katedrze”, obgadać miasto i psy?
Szykuje się wojna końca świata?
A może to wszystko z wielkiej miłości?

Zapraszamy! Wstęp wolny.
19 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Kto bije głową o mur Kremla?
[Aktualności - zaproszenia]
Krystyna Kurczab-Redlich w krakowskim klubie Pod Jaszczurami

Zbiór Głową o mur Kremla gromadzi przejmujące, rażące autentyzmem i szczerością reportaże o życiu Rosjan. Stanowią one zapis rozpoznań i odczuć autorki zrodzonych podczas jej wielokrotnych pobytów w Rosji. Książka wprowadza w szaleńczo niejednoznaczną rzeczywistość tego kraju. Przekaz autorki jest wypadkową danych arbitralnie udostępnianych przez rosyjską propagandę oraz własnych obserwacji i wniosków. Na podstawie długoletnich obserwacji Krystyna Kurczab-Redlich tworzy ciekawy obraz postkomunistycznej Rosji, która balansuje pomiędzy niebytem a demokracją. Analizuje system władzy Putina, odbudowującego dyktaturę oraz mentalność Rosjan znoszących wszelkie trudności życiowe w imię poczucia wielkości Rosji jako mocarstwa. Autorka łamie schematy: Rosji – kraju, którego boi się Europa Zachodnia oraz Czeczenii – zaułku opanowanego przez terrorystów. Nie stroni od zadawania trudnych pytań i dementowania obiegowych opinii.
18 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Profesor Derek Attridge w Krakowie
[Aktualności - zaproszenia]
Wykład na UJ i dyskusja wokół Jednostkowości literatury

Poloniści z Centrum Studiów Humanistycznych (Centre for Advanced Studies in the Humanities) Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wydawnictwo Universitas zapraszają na dyskusje o literaturze i horyzontach nowoczesnej myśli humanistycznej z Derekiem Attridge'em – autorem książki Jednostkowość literatury.
Znakomity literaturoznawca i teoretyk literatury wygłosi wykład otwarty dla publiczności, poprowadzi jedno z seminariów o literaturze oraz spotka się z czytelnikami właśnie opublikowanej po polsku rozprawy.
Jednostkowość literatury (Singularity of Literature) poświęcona została problemowi odrębności literatury jako specyficznej praktyki językowej i społecznej. Attridge stawia pytania o różnice między dyskursem literackim i nieliterackim, ale wychodzi poza tradycyjne podziały teoretyczne, rozpatrując tytułowe zagadnienie w kontekście etycznym.
17 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Szwedzcy poeci w Krakowie i w Warszawie
[Aktualności - zaproszenia]
Spotkania promujące najnowszy numer dwumiesięcznika „STUDIUM”

Zimowe wydanie „Pisma o nowej literaturze” zostało poświęcone młodej poezji szwedzkiej. To pierwsza w ostatnich latach tak obszerna prezentacja twórczości poetyckiej młodych Szwedów. Monograficzne wydanie „Studium” zawiera przekłady wierszy następujących autorów: Malte Perssona, Anny Jörgensdotter, Jenny Tunedal, Liny Ekdahl, Karla Larssona, Mary Lee i Martina Högströma. Dwoje ostatnich odwiedzi Polskę, by opowiedzieć o twórczości własnej i swoich rówieśników.

KRAKÓW: 5 grudnia (środa); WARSZAWA: 7 grudnia (piątek)
05 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Książka dla Alexandra
[Aktualności - zaproszenia]
Spotkanie w ramach programu Faces & Places – New British Writing

4 grudnia (wtorek), godz. 18.00; księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1
Spotkanie poprowadzą Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki

Kilka lat temu Vesna Goldsworthy – dziennikarka, pisarka, eseistka – dowiedziała się, że jest chora na raka. I że w razie śmierci jej dwuletni, wychowywany w Anglii syn utraci ostatnie ogniwo łączące go z bałkańską historią rodziny, z południowoeuropejskimi korzeniami.
Taka jest geneza powstania Czarnobylskich truskawek – eseizowanej, autobiograficznej opowieści dedykowanej synowi Alexandrowi.
„Książka dla Alexandra” szybko wzbudziła zainteresowanie czytelników z zachodniej i z południowej Europy. Autorka pochodzenia czarnogórsko-hercegowińskiego przeplata w swojej opowieści wspomnienia z dzieciństwa i młodości w titowskiej Jugosławii z burzliwymi losami Bałkanów. Okres dojrzały uchwycony w książce to emigracja do Anglii i przejmująco, lecz bez sentymentalizmu ukazana choroba, z którą zmaga się pisarka.
04 Dec 2007 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Następne >>