Wywiadowcy – CZAS KULTURY w Krakowie
[Aktualności - zaproszenia]
Rozmowa będzie możliwa!

Krakowska kluboksięgarnia LOKATOR
wraz z redakcją „CZASU KULTURY”
serdecznie zaprasza na prezentację
książki Jerzego Borowczyka i Michała Larka
„Rozmowa była możliwa. Wywiady z pisarzami”.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 5 lutego o 20.00.

Z zaproszonymi gośćmi – Agatą Bielik-Robson, Andrzejem Stasiukiem, Jerzym Borowczykiem i Michałem Larkiem – porozmawia Tomasz Charnas.

W książce redaktorów „Czasu Kultury” Agata Bielik-Robson dokonała krytycznego oglądu pisarstwa Andrzeja Stasiuka. Autor „Dukli” chce odpowiedzieć na zarzuty. Zainspirowani pisarskim sporem Jerzy Borowczyk i Michał Larek spróbują nakreślić portret artysty przełomu wieków wyłaniający się z wywiadów, które opublikowali.
03 Feb 2009 by Tomasz Charnas

How I need U, Leyla (modern talking)
[Aktualności - zaproszenia]
Feridun Zaimoglu opowiada o swojej Leyli

Wydawnictwo Czarne oraz Goethe-Institut w Krakowie zapraszają na spotkanie z Feridunem Zaimoglu połączone z prezentacją jego docenionej już także w Polsce powieści „Leyla”.

11 grudnia (czwartek), godz. 18.30
Goethe-Institut, Rynek Główny 20
Prowadzenie: Paweł Zarychta

Pod względem gatunkowym oscyluje turecko-niemiecka „Leyla” między formą opowieści o rodzinie a powieścią rozwojową. Dzięki tej delikatnej i zmysłowej narracji o dojrzewającej żeńskości, urzekającej malowniczym freskiem, a jednak brutalnej często w obrazowaniu i wymowie książce Zaimoglu awansował w Niemczech do grona „powieściopisarskich znakomitości”.
Udało mu się stworzyć świetny Bildungsroman, w której oczami narratorki spoglądamy na świat wschodniej Anatolii lat 50. i oraz na wielokulturowe Niemcy.
11 Dec 2008 by Tomasz Charnas

Zachar Prilepin – pierwszy raz w Polsce
[Aktualności - zaproszenia]
Sańkja i jego autor debiutują w Krakowie

Zbliża się krakowskie spotkanie z zabójczo dobrym, działającym na czytelniczki i onieśmielającym wielu gości w prozie rosyjskiego pisarza – Zachar Prilepin pojawi się już dziś w Jaszczurach. Rozmowa z autorem Sańkji toczyć się będzie nie tylko wokół tytułowego bohatera i jego historii czy modeli współczesnej literatury rosyjskiej, ale też zahaczy o sprawy okiełznanej (idei) rewolucji, próby zrozumienia opisywanej Rosji – „ponurego kraju” nie (?) dla ludzi...

10 grudnia (środa), godz. 19.00
klub Pod Jaszczurami, Rynek Główny 8
Spotkanie poprowadzą Tomasz Charnas i Kacper Kutrzeba

Sańkja przedstawia historię młodego chłopaka, Saszy Tiszyna, członka „partii ekstremistycznej”. Jest opowieścią o jego dojrzewaniu – zarówno duchowym, jak i politycznym. To też historia o zmierzaniu Saszy do Wielkiego Wydarzenia, które – jak marzy bohater – zmieni na zawsze i jego, i Rosję.
10 Dec 2008 by Tomasz Charnas

„Najlepszy na świecie“ – Zoran Krušvar
[Aktualności - zaproszenia]
Fantastyczny Chorwat debiutuje w Krakowie

Zapraszamy na polską premierę książki ZORANA KRUŠVARA

„Najlepszy na świecie”

4 grudnia (czwartek), godz. 18.00
Dom Kultury Podgórze, ul. Krasickiego 18/20

O książce będą rozmawiać: tłumaczka AGNIESZKA ŻUCHOWSKA-ARENT oraz krytyk TOMASZ CHARNAS.

Promocja zbioru opowiadań chorwackiego pisarza (z grafikami Piotra Górnikiewicza) odbędzie się przy wsparciu wizualnym (i) autora, który przemówi do czytelników ze srebrnego ekranu.
Tom wydano nakładem Towarzystwa Słowaków w Polsce.
04 Dec 2008 by Tomasz Charnas

Rzeczpospolita gejowska (proklamacja)
[Aktualności - zaproszenia]
Dominika Buczak, Mike Urbaniak, Gejdar, Kraków 2008 (Prywatne/Publiczne)

Korporacja Ha!art i Klub Bunkra Sztuki zapraszają na krakowską premierę tomu wywiadów Gejdar Dominiki Buczak i Mike’a Urbaniaka, pierwszej tak szczerej rozmowy o polskim homoseksualizmie. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Pre-texty”.
27 listopada 2008 (czwartek), godz. 18.30
Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków
Z autorami rozmawiać będzie Piotr Oczko.

Gejdar gromadzi wywiady o homoseksualności z przedstawicielami mniejszości – bez uderzającej autokreacji czy niepokojącej autocenzury. Pierwszy tytuł z nowej serii Ha!artu: Prywatne/Publiczne, ma szansę przebić poczytnością dotychczas mało znane, bo nie(s)popularyzowane pozycje około- emancypacyjne (Odmiany odmieńca; Dziewczyny, wyjdźcie z szafy!), Tęczowy elementarz czy publikowaną homoliteraturę pop, stając się przyczynkiem do własnej refleksji oraz dyskusji: o tolerancji, zrozumieniu i akceptacji drugiego człowieka.
27 Nov 2008 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Następne >>