Piotrusiopanieństwo i źli chłopcy
[Książki - glosy, myśli]
Rodrigo Fresán, Ogrody Kensington

W pewną długą noc angielski pisarz Peter Hook opowiada dziwną i niejednoznaczną historię życia J.M. Barriego, twórcy Piotrusia Pana, a zarazem odsłania swoje tajemnice: narkotyczne dzieciństwo w psychodelicznych latach sześćdziesiątych, karierę pisarza bestsellerowych powieści o Jimie Yangu, mroczną winę i jeszcze mroczniejsze zamiary.
Barrie to skomplikowana postać: dramatyczne wydarzenia z dzieciństwa sprawiły, że – niczym jego słynny bohater – nigdy nie chciał dorosnąć. A najpiękniejsze chwile dorosłego życia spędził bawiąc się z małymi braćmi Llewelyn Davies, którzy stali się inspiracją do jego najsłynniejszego działa i na których życiu odcisnął wieloznaczne piętno. Takie samo, jak na małym Peterze Hooku odcisnęła lektura Piotrusia Pana i szalona, rockowa, frenetyczna dekada lat sześćdziesiątych.
Powieść Fresána bardzo trudno zdefiniować gatunkowo, bowiem płynnie łączy fikcję z rzeczywistością. Trzonem Ogrodów Kensington jest biografia J.M. Barriego. Drugi plan stanowią losy narratora tej opowieści – zyskuje one z czasem na znaczeniu i mają charakter ewidentnie fikcyjny.
10 Dec 2008 by Tomasz Charnas

Z biblioteczki wujka Tomka
[Książki - glosy, myśli]
Timothée de Fombelle, Tobi. Życie w zawieszeniu, tłum. J. i K. Błońscy, Znak, Kraków 2008
Michael Bond, Paddington tu i teraz, przeł. M. Rusinek, Znak, Kraków 2008
J.M. Barrie, Piotruś Pan i Wendy, przeł. M. Rusinek, Znak, Kraków 2006
Franklin W. Dixon, Bracia Hardy. Śmiertelne niebezpieczeństwo, przeł. E. Świerżewska, W.A.B., Warszawa 2008 (Seria z Kotem)


W jednej chwili i mały chłopiec może zostać bohaterem – udowadnia francuski pisarz i dramaturg. Timothée de Fombelle za Tobiego, swoją debiutancką powieść, otrzymał we Francji prestiżową Nagrodę im. A. Saint-Exupéry'ego.
Główny bohater i współnarrator, Tobi, ma dwanaście lat, półtora milimetra wzrostu i mieszka w nietypowej społeczności lokalnej (lub cywilizacji) – na Drzewie. Tak potężnym, że wędrówka od jego korzeni do liści w koronie zajmuje zamieszkującym je maleńkim istotom długie miesiące. Mieszkańcy żyją w dziuplach i szczelinach na gałęziach, jeżdżą na oswojonych mrówkach, wykorzystują do pracy ogromne chrząszcze i muszą się bronić przed niebezpiecznymi dla nich pająkami, ważkami i... biedronkami.
Teraz jednak Tobiemu zagraża inne niebezpieczeństwo. By uratować rodziców porwanych przez bezlitosnego Jo Mitcha musi stawić czoła brutalnym bandziorom, wymyślić doskonały plan i działać szybciej niż jego przeciwnicy. Czeka go niezwykła, trzymająca w napięciu przygoda, podstępne pułapki i pościgi od mrocznych, wilgotnych korzeni po najwyższe słoneczne gałęzie.
06 Dec 2008 by Tomasz Charnas

Complex Ezopa (testowane na dzieciach)
[Książki - glosy, myśli]
Henning Mankell, Pies, który biegł ku gwieździe (Hunden som sprang mot en stjärna)
Oskar Wilde, Bajki
J.R.R. Tolkien, Pan Błysk (Mr Bliss)
Virginia Woolf, Niebieska zasłona (Nurse Lugton's Curtain)


Stara niania, pani Lugton szyje zasłonę do salonu, a zaczarowany świat zaklęty we wzorzystej tkaninie czeka cierpliwie. Kiedy tylko niania zasypia przy zapalonej lampie, antylopa kiwa na zebrę i już wkrótce słoń, tygrys, struś i inne zwierzęta budzą się, by wędrować ku połyskującemu jezioru i czarodziejskiemu miastu.
Wspaniałe ilustracje Julie Vivas nadają nowe życie słowom Virginii Woolf. Ta piękna książka oczaruje zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Geneza opowieści nie jest do końca znana. Historia została odnaleziona wśród kartek oryginalnego maszynopisu powieści Pani Dalloway. Tekst powstał najprawdopodobniej w jesieni 1924 roku, ale nie został opublikowany aż do roku 1965, kiedy to znalazł się w zbiorze opowiadań pisarki. Leonard Woolf podaje, że jego żona napisała tę historyjkę dla swojej bratanicy, Ann Stephen, która przyjechała do niej z wizytą.
06 Dec 2008 by Tomasz Charnas

Pierwszy raz i inne przyjemności (feat. Ziółko)
[Recenzje - proza]
Joanna Fabicka, Seks i inne przykrości, W.A.B., Warszawa 2005

Niechaj nie drżą ze strachu matki swoich synów ani tatusiowie swoich córeczek na wieść o tym, że – jako zaangażowani poloniści – jawnie i z premedytacją zalecamy do samodzielnej lektury książkę zatytułowaną „Seks i inne przykrości”. Powieść Joanny Fabickiej należy przypisać do nurtu popularnej prozy młodzieżowej, ale niosącej ze sobą wiele wartości, przede wszystkim poznawczych. Zarówno dla nastolatków (przeżywających bolączki dojrzewania: domowe i szkolne piekiełko, dylematy tożsamościowe, chuć), jak i rodziców, nauczycieli, którym trudno uwierzyć, że czas inicjacji seksualnej młodych Polaków przypada na okolice osiemnastki (wersja optymistyczna) albo wcześniej. No i staje się porównywalny z osiągnięciami statystycznymi krajów sąsiednich.
Propagujemy czytelnictwo lekkich próz, bo sprzyjają egoistycznym zapędom: czy to rozrywce, czy nadrabianiu zaległości filmowych, muzycznych itp. Niech książka też się stanie obiektem pożądania! Bo zaoferuje niejednemu i niejednej wiele miłych chwil i powodów do ekscytacji...
06 Dec 2008 by Tomasz Charnas

Collage de Hrvatska
[Książki - glosy, myśli]
Zoran Ferić, Pułapka na myszy Walta Disneya, przeł. G. Đurđev i in., Sejny, Pogranicze 2007 (Meridian)

Pisarz i gimnazjalny nauczyciel. Przewodnik młodzieży po języku i literaturze chorwackiej oraz wytrawny opowiadacz. Zoran Ferić, ciało pedagogiczne i literacka dusza, uważany jest za mistrza krótkich form, autora obdarzonego niezwykłą fantazją i humorem. Zagrzebianina z przymrużeniem oka okrzyknięto Monty Pythonem literatury chorwackiej.
Sławę przyniosła mu Pułapka na myszy Walta Disneya, za którą w Chorwacji otrzymał nagrodę Dekada dla najlepszej książki dziesięciolecia. Składa się na nią dziesięć historii z fantastyczno-groteskowej rzeczywistości byłej Jugosławii.
Ferić potrafi uwieść opowieścią i porwać czytelników w podróż w czasie i przestrzeni, w której towarzyszyć im będą średniowieczni mistrzowie gnozy, Kuba Rozpruwacz, Giaccomo Leopardi jako właściciel kolekcji interesujących przedmiotów niewiadomego przeznaczenia, Grek Zorba handlujący ciszą, Jan Palach patronujący ochotniczej straży pożarnej i człowiek, który umarł na odwagę...
05 Dec 2008 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>