Przełamać tabu
[Książki - glosy, myśli]
Mary Douglas, Czystość i zmaza. Analiza pojęć nieczystości i tabu, Warszawa 2007

Lektura obowiązkowa dla humanistów, antropologów, ludzi kultury i sztuki.

Niesamowita książka o rytuałach czystości, tabu wywoływanego przez tradycje kulturowe, religię i narzucone wzorce zachowań. Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych sobą i ludźmi wokół. I nie trzeba być studentem antropologii, żeby pojąc zawartość, bo napisana jest przystępnym językiem, niemal opowiadaniem się stając!
Tom Mary Douglas (1921-2007) został wydany jako podręcznik w wakacje 2007, ale posłuży egzaminowanym i zainteresowanym obiektywną wiedzą kulturoznawczą.
31 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Wszyscy TO robicie
[Książki - glosy, myśli]
Thomas Walter Laqueur, Samotny seks. Kulturowa historia masturbacji, Kraków 2006

Książka Laqueura to nie tylko rzetelna opowieść o historycznych zmianach w podejściu do problemu masturbacji – od Starego Testamentu po dzień dzisiejszy, czyli, jak głosi tytuł pierwszego rozdziału „Od Onanii do internetu” – ale także, jak przystało na przedstawiciela nowej szkoły historycznej, opowieść z filozoficzną tezą.
Autor dość krytycznie odnosi się do dzisiejszych, inspirowanych psychoanalizą emancypacyjną, projektów promocji masturbacji jako praktyki wyzwoleńczej i dobroczynnej, w której miałby się przejawiać pozytywny pęd do samorealizacji. Tak jak Foucault, skłonny jest twierdzić, że nadal pozostaliśmy „wiktorianami”, a więc formacją opętaną przez seksualność, którą postrzegamy nade wszystko w perspektywie autoerotyzmu. Książka ta jest jedyną tak poważną monografią problemu, znakomicie uzupełniającą się ze studiami Foucault na temat „historii seksualności”.
31 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Mario Vargas Llosa: Szelmostwa perwersyjnego pisarza
[Aktualności - zaproszenia]
Cykl spotkań lokatorskich Spod znaku literatury

19 grudnia, w środę, o godz. 19.00 w krakowskim klubie Lokator przy ul. Krakowskiej 27 odbędzie się spotkanie polonistów, iberystów i innych wielbicieli Maria Vargasa Llosy połączona z dyskusją o twórczości Peruwiańczyka.
Z Szelmostwami niegrzecznej dziewczynki za plecami będziemy się starać opowiedzieć jego perwersyjność (jeśli perwersyjnym pisarzem jest).

Wiesz, kto zabił Palomina Molero?
Masz dość dyktatorów?
Chcesz odwiedzić zielony dom, a potem, w rozmowie w „Katedrze”, obgadać miasto i psy?
Szykuje się wojna końca świata?
A może to wszystko z wielkiej miłości?

Zapraszamy! Wstęp wolny.
19 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Igraszki (dla) dorosłych
[Recenzje - proza]
Marcin Szczygielski, Berek, Instytut Wydawniczy Latarnik, Michałów-Grabina 2007

Hojnie obdarował mnie w tym roku Mikołaj. Dostałem w swoje ręce powieściowego Berka. I to z limitowanej edycji de luxe – z twardą i niegrzeczną/grzeszną okładką, mocnym szyciem oraz bonusowymi niby-kolażami warszawskiego grafika, redaktora i jawnego powieściopisarza pop. Prezent szybko przysłużył się mojej czytelniczej zabawie (wreszcie optymistyczna homoliteratura, w której rządzą komizmy spod znaku Pogodno!), a nawet dał powody do myślenia (tezy wyjściowe: „wszyscy jesteśmy tacy sami”, pozostajemy ludźmi do samoakceptacji albo życiowej autopoprawki). Obdarzy też Instytut Wydawniczy Latarnik następnych pożądających momentami niestosownej, przynajmniej w chwilach erekcjogennych uniesień, namiętnej albo dającej przyjemność (mówiąc bezkrytycznie, choćby w duchu Barthes’a), pozytywnie działającej lektury z tęczowej biblioteczki. Po sprzedaniu 10 tysięcy egzemplarzy zarządzono kolejny dodruk Berka, w związku z czym tak potencjalni narcyzowie z mniejszości czytającej, jak poszukujący książkowego prezentu homosi zdążą się zaopatrzyć w powieść, upoić i zaspokoić lekturowo w ciągu jednej nocy.
19 Dec 2007 by Tomasz Charnas

Narcyzm jako chwyt literacki
[Recenzje - proza]
Piotr Sobolczyk, Españadiós, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2006

Nietypowo krakowianin zachęca do lektury swojego tomu wspomnień z Hiszpanii... W nocie na książce autor napisał:
„Wprawdzie z racji bycia wegetarianinem od hiszpańskiej wolę kuchnię włoską, której naprawdę nauczyłem się właśnie w Barcelonie, to wydaje mi się, że udało mi się tu wysmażyć prawdziwą paellę, w dodatku – smakowicie kanibalistyczną, w tym także z moją własną ręką”.
Co jednak zgotował czytelnikom? Różnie próbowano kategoryzować Españadiós, i nadal będą bładzić czytelnicy Sobolczyka. Czy to jedynie quasi-dziennik? podrasowana literackimi smaczkami relacja z pobytu na stypendium [Socrates/Erasmus] w Barcelonie? A może nieserialowa konfrontacja postaw życiowych młodych ludzi z Polski i innych krajów Unii Europejskiej: Hiszpanii, Belgii, Włoch, Austrii?! Książka zawiera relacje z podróży, zdradza fascynację Półwyspem Iberyjskim i jego potencjałem – ludzkim i kulturowym.
19 Dec 2007 by Tomasz Charnas

<< Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następne >>